خانه / آموزش های الکترونیک / آموزش PLC / آموزش جامع پی ال سی دلتا (PLC Delta)- جلسه دوم: تبدیل عدد ، کدهای باینری

آموزش جامع پی ال سی دلتا (PLC Delta)- جلسه دوم: تبدیل عدد ، کدهای باینری

با جلسه دوم آموزش جامع PLC Delta در خدمت شما هستیم.

در این جلسه در رابطه با تبدیل اعداد و کدهای باینری صحبت میکنیم.

2- تبدیل عدد

در این بخش میخواهیم نشان دهیم که چگونه میتوانیم یک عدد دسیمال را به یک سیستم باینری ،اکتال و یا هر سیستم عددی دیگر تبدیل کنیم.

برای تبدیل یک عدد دسیمال به معادل آن با هرمبنایی، باید یک مجموعه تقسیم به مبنای مورد نظر انجام گیرد. پروسه ی تبدیل ، با تقسیم عدد دسیمال به مبنا آغاز می شود. اگر این تقسیم باقیمانده داشته باشد، در موقعیت کم اهمیت ترین رقم( در منتهی الیه سمت راست) عدد با مبنای جدید قرار می گیرد. اگر هیچ باقیمانده ای وجود نداشته باشد، یک 0 در موقعیت کم اهمیت ترین رقم قرار می دهیم. بنابراین، نتیجه ی تقسیم کمتر شده و پروسه به همین شکل تکرار می شود تا نتیجه ی نهایی تقسیم های متوالی، 0 شود.

مثال:

آپلود عکس

بنابراین معادل باینری عدد دسیمال 9 برابر 1001 است.

به عنوان مثال دیگر، 1259 در مبنای 10 را به معادل هگزا دسیمال ( مبنای 16) تبدیل میکنیم.

آپلود عکس

بنابراین معادل هگزا دسیمال عدد 1259 برابر است با 4EBhex.

3- کد ها ی باینری

یکی از قابلیت های PLC توانایی برقراری ارتباط با تجهیزات مختلف جهت تبادل اطلاعات می باشد. اطلاعات ارسالی یا دریافتی توسط PLC اگرچه ترکیبی ار اعداد باینری می باشد، اما نحوه ی  ترکیب این بیت ها مهم می باشد و باید توسط دو دستگاه قابل شناسایی باشد که به آن ها کد های باینری می گویند.

ما در ادامه به سه کد باینری پرکاربرد اشاره می کنیم:

3-1 ASCII

کد الفبا- عددی ( که در آن ترکیب حروف، علایم و اعداد دسیمال یا ده تایی استفاده می شود) زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که که وسایل پردازش اطلاعاتی از قبیل پرینترها و نشان گر ها می بایست حروف الفبا را به همراه اعداد و برخی علایم خاص مورد پردازش قرار دهند.

یک کد ASCII می تواند 6،7 یا 8 بیت داشته باشد. اگرچه یک کد 6 بیتی میتواند الفبا، اعداد و علایم ویژه ی اولیه را تطبیق و اصلاح نماید، اما در کارکتر استاندارد ASCII از یک کد 7 بیتی استفاده می شود که برای موارد کم تر یا پایین تر و کارکترهای کنترلی و نیز برای کارکترهایی که ذکر شده اند، فضایی را ایجاد می نمایند.

یک کد 8 بیتی ASCII زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بررسی بیت توازن به منظور بررسی خطاها به کد 7 بیتی استاندارد اضافه شده باشد( توجه داشته باشید که هر هشت بیت می توانند در یک بایت جمع شوند)

در تصویر زیر ارسال حرف Z تحت کد ASCII به عنوان نمونه آورده شده است. توجه داشته باشید که بیت های اضافی به ابتدا و انتهای کارکتر اضافه شده است تا آغاز و پایان ارسال مشخص شوند.

آپلود عکس

3-2 BCD

در سیستم دسیمال از اعداد 0 تا 9 به عنوان ارقام آن استفاده می شود. در حالیکه در BCD این اعداد را به صورت یک عدد باینری 4 بیتی نمایش می دهد. در جدول زیر ارتباط میان کد BCD و سیستم های عددی دسیمال و باینری نمایش داده شده است.
آپلود عکس

با تعویض هر رقم دسیمال با معادل BCD آن ، نمایش BCD یک عدد دسیمال حاصل می شود. نمایش BCD عدد دسیمال 7493 در قسمت زیر به عنوان مثال نمایش داده شده است.
آپلود عکس

3-3 Gray

کد Gray یکی از مجموعه کدهای چرخه ای است که با عنوان رمزهای انعکاسی شناخته شده و بیشتر برای مبدل های وضعیت مناسب می باشد. اساس یک کد باینری است که به طریقی اصلاح شده که فقط یک بیت در نتیجه ی افزایش عدد شمارش، تغییر می کند. در باینری استاندارد زمانی که چهار رقم باینری شمارش می شوند، تعداد چهار رقم می توانند تغییر یابند. این تغییر چشم گیر در تغییر از باینری 7 به 8 مشاهده می شود. چنین تغییری امکان ایجاد خطا را فراهم می آورد که برای کاربردهای موقعیت گذاری اصلا مناسب نیست. بنابراین در اغلب رمز گذاری ها از کد Gray برای تشخیص موقعیت مکانی یا زاویه ای استفاده می شود. این کد به همراه معادل های دسیمال و باینری آن برای مقایسه در جدول زیر نمایش داده شده است.

آپلود عکس

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید به ازای هر پله افزایش فقط یک بیت تغییر کرده است که در مقایسه با حالت باینری از امنیت بالایی جهت خطایابی برخوردار است.

درباره ی Rezair

کارشناسی مهندسی برق الکترونیک ، علاقه مند به برنامه نویسی میکروکنترلرها

همچنین ببینید

پروتئوس

آموزش نصب نرم افزار پروتئوس

  به نام خدا تو این سری پستها میخایم نحوه ی کار با نرم افزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 5 =