خانه / آموزش های الکترونیک / آموزش PLC / آموزش جامع پی ال سی دلتا (PLC Delta)- جلسه اول: آشنایی با سیستم های عددی

آموزش جامع پی ال سی دلتا (PLC Delta)- جلسه اول: آشنایی با سیستم های عددی

مقدمه

امروزه پیشرفت روزافزون صنایع و گرایش به سمت تولید با کیفیت بالا و هزینه ی کم، باعث شده مدیران صنایع به سمت خودکار سازی ماشین های صنعتی و استفاده از شبکه به جای سیم کشی های متداول توسط کنترل کننده های برنامه پذیر (PLC) حرکت کنند. شرکت های مختلفی در سطح جهان در زمینه ی کنترل کننده های برنامه پذیر فعالیت می کنند و شرکت دلتا نیز یکی از شرکت هایی است که به دلیل ارزانی و حجم کوچک در PLC های سری DVP خود توانسته به عنوان یکی از شرکت های برتر در زمینه ی کنترل کننده ها محسوب شده و در خاورمیانه جایگاه خاصی پیدا کند.

PLC های شرکت دلتا در حال حاضر یکی از پرفروش ترین کنترل کننده ها در صنایع بزرگ و کوچک کشور به حساب می آید و کاربر می تواند تمامی پروسه های صنعتی اعم از ساده و پیچیده در صنعت را توسط این PLC ها راه اندازی کند.

با توجه به تجربیات فنی و علمی تیم epc-project در زمینه ی کنترل کننده های برنامه پذیر و سیستم ها ی ابزار دقیق تصمیم گرفتیم تا مجموعه ی آموزش های کنترل کننده های برنامه پذیر شرکت دلتا را برای شما دوستان گرامی تهیه نماییم تا علاقه مندان با خواندن دقیق مطالب بدون نیاز به هیچ آموزشی ، پیچیده ترین پروسه ها صنعتی را راه اندازی و اجرا نمایند.

سیستم های عددی

ابتدا برخی اصول و اساس پایه را مرور می کنیم

عبارت های زیر بر روی تمام سیستم های عددی اجرا می شوند:

  • هر سیستم عددی دارای یک مبنا یا پایه می باشد.
  • از تمام سیستم ها می توان برای محاسبه استفاده نمود.
  • از تمام سیستم ها می توان برای ارایه ی کمیت ها یا رمز ها استفاده نمود.
  • هر سیستمی دارای یک مجموعه علایم می باشد.

مبنای یک سیستم عددی تعیین کننده ی تعداد کل علایم مورد استفاده توسط آن سیستم می باشد. یعنی یک سیستم عددی در مبنای 10 دارای المان از 0 تا 9 می باشد. سیستم های عددی مورد استفاده در سیستم های دیجیتال دارای مبنای 2،8،10 و 16 می باشد. این سیستم ها به ترتیب دودویی، هشت تایی، ده تایی و شانرده تایی نام دارند.

1-1 سیستم های دسیمال(ده تایی)

مبنای سیستم عددی دسیمال 10 می باشد . علایم وارقام مورد استفاده در این سیستم 0،1،2،3،4،5،6،7،8،9 می باشد.

وزن یا ارزش مکانی در سیستم های دسیمال به هرجایگاهی که به عدد بالاتر از 9 مربوط می شود، اختصاص می یابد و این کار از سمت راست به چپ آغاز می شود. وزن های موقعیت مربوط به سیستم دسیمال از راست به چپ به صورت 1000،100،1 و … می باشد. این روش مربوط به محاسبه ی ارزش یک عدد به عنوان روش مجموع وزن ها شناخته می شود.

ارزش یک عدد دسیمال با ضرب هر عدد در ارزش وزنی موقعیت آن و سپس با جمع نمودن نتایج حاصل، محاسبه می شود.

برای مثال عدد 9786را در نظر بگیرید این عدد ار طریق مجموع وزن ها به صورت زیر بیان می شود.

1-2 سیستم های عددی باینری (دوتایی)

در سیستم عددی باینری از عدد 2 به عنوان مبدا استفاده می شود. بنابراین تنها اعداد مجاز در این سیستم 0 و 1 می باشند.این سیستم به دلیل سهولت و راحتی کار آن مورد توجه قرار گرفته است. زیرا که طراحی دستگاه هایی که با این سیستم کار می کنند بسیار ساده تر است فیزیکی ترین عوامل تنها دارای دو حالت است: یک لامپ یا روشن است یا خاموش، یک دریچه یا با است یا بسته،سوییپ یا باز است یا بسته، و مواردی از این دست

ارزش مکانی یک عدد باینری یا دودویی مانند روش مورد استفاده در عدد دسیمال یا ده تایی محاسبه می شود. البته فقط به جای عدد 10 افزایش یافته تا منبع موقعیت، عدد 2 تا منبع موقعیت اقزایش می یابد. بنابراین ارزش وزنی برای عدد باینری از راست به چپ به صورت64،32،16،8،4،2،1 و الی آخر می باشند.

به عنوان مثال عدد 10110110 معادل با عدد 10 در سیستم دسیمال است.

هر رقم در سیستم باینری به عنوان یک بیت شناخته می شود. بنابراین عدد باینری 10110110 دارای 8 بیت است. یک گروه متشکل از 4 بیت به عنوان نیبل مطرح می شود. یک گروه 8 بیتی ، یک بایت است و یک گروه از یک بایت یا بیشتر به عنوان word مطرح می شود. LSB کم اهمیت ترین بیت و MSB در واقع پر ارزش ترین بیت در یک word است.

1-3 سیستم عددی اکتال ( هشت تایی)

خواندن و نوشتن تعداد زیادی از ارقام باینری به ویژه برای انسان کار بسیار دشواری است. بنابراین از سیستم اکتال برای نمایش اعداد باینری  با استفاده از ارقام کمتر استفاده می شود. در این سیستم از عدد 8 به عنوان مبنا استفاده می شود به طوری که هشت رقم آن 0،1،2،3،4،5،6،7 می باشند.به عنوان مثال عدد 1767 در سیستم اکتال معادل عدد 1015 در سیستم دسیمال است.

توجه: سیستم اعداد ورودی PLC و شماره ی ترمینال های ورودی و خروجی DVP-PLC ، سیستم 8 بیتی یا اکتال است.

مثال:

1-4 سیستم های عددی هگزا دسیمال ( شانزده تایی)

در این سیستم از عدد 16 به عنوان مبنا استفاده می شود. این سیستم متشکل از اعداد 0 تا 9 و حروف A تا F (که به ترتیب نشان دهنده ی اعداد از 10 تا 15 هستند) می باشد.از این سیستم نیز برای نشان دادن اعداد باینری با تعداد ارقام کمتر استفاده می شود.در سیستم عدد گذاری شانزده تایی از یک رقم برای نمایش چهار رقم باینری و ازسیستم اکتال از یک عدد برای نمایش سه عدد باینری استفاده می شود.

در جدول زیر یک مثال شمارنده ی شانزده تایی از اعداد 0 تا 15 به همراه معادل های دسیمال (ده تایی) و باینری نمایش داده شده است.

اعداد هگزا دسیمال نیز مانند سایر سیستم های عددی با استفاده از روش وزن ها قابل تبدیل به سیستم دسیمال هستند. به عنوان مثال عدد F1A6 در این سیستم معادل 61862 در سیستم دسیمال است.

 

درباره ی Rezair

کارشناسی مهندسی برق الکترونیک ، علاقه مند به برنامه نویسی میکروکنترلرها

همچنین ببینید

آموزش نصب نرم افزار پروتئوس

به نام خدا تو این سری پستها میخایم نحوه ی کار با نرم افزار پروتئوس …

یک دیدگاه

  1. عالییی بود عااالی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 16 =