خانه / پروژه ها / پروژه راه اندازی فتوسل با AVR

پروژه راه اندازی فتوسل با AVR

کار این پروژه اینه که ولتاژ اعمال شده به پایه PORTA.0 رو اندازه میگیره و به وسیله این ولتاژ مقدار مقاومت فوتوسل رو هم اندازه میگیره و هر دو رو تو صفحه نمایش نشون میده.(مقاومت فوتوسل با تغییر نور محیط تغییر میکند.)

view6

ما چطور مقدار مقاومت فوتوسل رو اندازه میگیریم؟ جواب : از اونجایی که فوتوسل یه جور مقاومت هستل که با تغییر نور محیط ، مقدار مقاومتش تغییر میکنه ، لذا ما اونو در شکل زیر بجاش مقاومت کشیدیم.و با R نمایش دادیم.

dsc_0061

توجه 1 : باتوجه به این که تو این پروژه من ولتاژ مرجع رو 2.56 داخلی گرفتم لذا ADC میکرو حداکثر ولتاژی رو که میتونه حساب کنه از 0 تا 2.56 هستش.>>>این از این!
توجه 2 : وقتی خواستید مدار رو عملی ببنید اول مقاومت فوتوسلتون رو در حالت های مختلف(کم نور ترین حالت و پر نور ترین حالت) اندازه بگیرید تا MIN و MAX وقاومت فوتوسل دستتون بیاد و بعد توسط فرمول هایی که در عکس بالا مشاهده میکنید >>> Vout رو محاسبه کنید و ببینید که اگه از 2.56 بیشتر شد مقدار مقاومت R1 رو کاهش ببید و دوباره اندازه بگیرید.
این کار دو تا دلیل داره : 1) اگه ولتاژ بالا تر از 5 به میکرو داده بشه>>میکرو میسوزه 2) میکرو ولتاژ بالاتر از 2.56 رو محاسبه نمیکنه(چون ما ولتاژ مرجع رو 2.56 داخلی در نظر گرفتیم)
توجه 3 : اگه به جای فوتوسل یه مقاومت معمولی بزاریم >>>پروژه تبدیل میشه به ولت متر.

منبع : dmf313

لینک دانلود پروژه

دانلود مستقیم : photosell-avr

پسورد فایل : www.epc-project.ir

درباره ی electrical engineer

همچنین ببینید

4-CHANNEL-RELAY-BOARD

برد رله 4 کاناله

مقدمه: برد رله ی 4 کاناله یک روش ساده و راحت برای اتصال رله به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =