خانه / دسته‌بندی نشده / بهینه سازی سیستم های تولید انرژی و نیروگاه ها

بهینه سازی سیستم های تولید انرژی و نیروگاه ها

untitled-1 

 

 

امروزه یکی از اهداف بزرگ در تمام صنایع کم کردن هزینه هاست. صنعت تولید برق نیز از این موضوع مستثنی نیست. به همین خاطر تحقیقات بسیاری در رابطه با این موضوع انجام گرفته است.

از جمله اولین اقدامات در رابطه با این موضوع تولید نیروگاه ها در نقطه کار بهینه خودشان است. این به این معنی است که اگر ما نیاز به تولید X مگاوات برق داشته باشیم با توجه به هزینه های تولید برق در هر نیروگاه میزان تولید برق هر نیروگاه را طوری مشخص کنیم که اولا تمام X مگاوات برق تولید شود، ثانیا مجموع هزینه ها به حداقل خود برسد. این گونه مسائل توسط تابع لاگرانژ حل خواهد شد.

یکی دیگر از این اقدامات در مدار قرار گرفتن واحد های نیروگاهی یا از مدار خارج شدن آنها(unit commitment)میباشد. در این نوع مسائل با توجه با پیش بینی های میزان بار مورد نیاز میبایست نیروگاه هایی در مدار قرار بگیرند یا از مدار خارج شوند. با توجه به قیدهای بسیار زیادی که سر راه قرار دارند برنامه ریزی UC کاری بسیار دشوار است. از جمله این قردادها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- قید ذخیره چرخان: این قید در واقع اختلاف میان ظرفیت بالقوه نیروگاه های در مدار و میزان بار مصرفی به علاوه میزان تلفات را نشان میدهد. این قید توسط کمیته قابلیت اطمینان آمریکا استاندارد سازی شده است.

2-قیود مربوط به نیروگاه های حرارتی: نیروگاه های حرارتی به دلیل این که اگر روشن شود میباست مدت زمان مشخصی را رو روشن بمانند یا اگر خاموش شوند میباست مدت زمان مشخصی را خاموش بمانند نمیتوانند خیلی سریع وارد مدار یا از مدار خارج شوند به همین دلیل اگر قرار است از نیروگاه حرارتی استفاده شود میبایست از قبل این موضوع را مد نظر داشته باشیم.

3-قیود مربوط به نیروگاه های آبی: فرض کنید در فصل تابستان به دلیل امور کشاورزی نیازمند یک میزان مشخص آب پشت سد رها شود لذا حتما میزان مشخصی برق از این نیروگاه ها تولید خواهد شد.

 

با توجه به قیود ذکر شده در بالا روش حل این مسائل بسیار پیچیده خواهد شد بنابراین برای حل این گونه مسائل از روش های مخصوصی استفاده خواهد شد که در پست های بعدی با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

درباره ی Mosaferms

همچنین ببینید

مخابرات ماهواره

مخابرات ماهواره (قسمت چهارم)

مقدمه : در این قسمت از روایط فرکانسی در ماهواره و تداخلات فرکانسی می گوییم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =