راه اندازی MQ135

سنسورهای تشخیص دود و گاز سری MQ، نسبت به طیف گسترده ای از گازها حساس اند و در خانه و دمای اتاق قابل استفاده هستند. این سنسورها از هیتر داخلی کوچک و سنسور الکتروشیمیایی برای تشخیص دود و گاز استفاده می کنند. سنسورهای MQ می توانند کالیبره شوند اما برای این کار، باید غلظت گاز و یا گازها را بدانند. سنسور MQ-135 ، سنسوری برای تشخیص کیفیت هوا می باشد.این سنسور قابلیت تشخیص دود، الکل و بنزین موجود در هوا را دارد.هیتر این سنسور از ولتاژ 5V استفاده می کند.شما می توانید با استفاده از این سنسور به همراه برد آردوینو ، یک آشکارساز آلودگی هوا قابل حمل بسازید

مشخصات فنی این سنسور را میتوان در جدول زیر خلاصه کرد:

ولتاژ (V) توان مصرفی (mw) جریان (mA) مقاومت هیتر(اهم) حساسیت زیاد تشخیص گاز ارتفاع با پایه (mm) قطر (mm) دمای کاری غلظت قابل تشخیص
5 800 40 33 آمونیاک ، سولفید ، بنزن الکل ، بنزن ، دود ، کربن منواکسید 23 19.5 -10 تا +45 درجه سانتیگراد 10 تا 300 ppm از آمونیاک ، 10 تا 1000 ppm از بنزن و 10 تا 300 ppm از الکل

نحوه راه اندازی و استفاده

سنسور MQ-135 دارای 6 پایه است که به با توجه به شکل زیر به پین های مرتبط وصل می شود. ۲ پایه وسط هر سمت که دقیقا روبروی هم بر روی قطر دایره قرار دارند (پایه های H) ، مربوط به هیتر سنسور هستند که یکی به گراند و دیگری به +۵ ولت متصل می شود. پایه های A به هم و پایه های B نیز به هم متصل می شوند. می توانید ۳ پایه یک سمت از سنسور را به +۵ ولت متصل نمایید . پایه وسط سمت دیگر را به GND و ۲ پایه دیگر را به Vout متصل کنید.

اتصال سنسوز گاز MQ135 به آردوینو

ماژول سنسور MQ-135 با استفاده از سه سیم به آردوینو متصل می شود.

کد نویسی

برای کد نویسی MQ135 از کتابخانه MQ135master استفاده کنید. این کتابخانه را از فایل زیر دریافت کنید و سپس به آردوینو اضافه کنید.

MQ135 master

پس از نصب کتابخانه باید آن را درون برنامه خود فراخوانی کنید و از کلاس MQ135 یک شی بسازید و به ورودی آن پین آنالوگی که به سنسور متصل است را بدهید. پس طبق شماتیک قرار گرفته اینگونه عمل می‌کنید:

برای کالیبره کردن سنسور MQ135 می‌بایست ابتدا سنسور را بین ۱۲ الی ۲۴ ساعت در دمای حدود ۲۰ درجه سانتی گراد قرار دهید و میانگین CO2 اطراف را اندازه گیری کنید. برای بدست آوردن مقدار CO2 برای کالیبره کردن از تابع زیر استفاده کنید.

بعد از بدست آوردن مقدار rzero باید وارد فولدر کتابخانه MQ135 شوید و سپس فایل MQ135.h را باز کنید و در آن در کد

مقدار razero را با مقدار ۷۶٫۶۸ جایگیزین کنید. اکنون کالیبراسیون انجام شده است ، حال برای پی بردن به مقدار آلودگی هوا باید کد زیر را بر روی آردوینو خود کامپایل کنید و نتیجه را بر سریال مانیتور نرم‌افزار مشاهده کنید.

– مثال: تعیین کیفیت نسبی هوا

با استفاده از این سنسور و اتصال آن به آردوینو می توان کیفیت نسبی هوا را در سریال مانیتور (Serial Monitor) مشاهده کرد.

کد

فایل های مورد نیاز

  1. دیتاشیت 1 : File:MQ135.pdf
  2. دیتاشیت 2 : File:MQ-135.pdf

 

درباره ی electrical engineer

همچنین ببینید

مولد پالس برای درایور استپر موتور

مولد پالس استپر موتور معرفی شده در این پروژه یک راه حل آسان برای کنترل درایور استپر موتور می باشد. این مولد پالس ، ابزار بسیار مهمی است و به کمک آن می توان استپر موتورها را به صورت مستقل راه اندازی کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =