خانه / آموزش های الکترونیک / پدیده آشوب و اهمیت آن در سیستم های مخابراتی

پدیده آشوب و اهمیت آن در سیستم های مخابراتی

 

 

آشوب در لغت به معنای هرج و مرج و بی نظمی می باشد در مبانی قلسفی به وضعیتی که در آن تصادف و بی نظمی وجود دارد اطلاق می گردد و در یونان با کلمه “خائوس ” به معنای جسمی عظیم با فضایی بی نهایت

شناخته می شود .

هيلز در 1990 آشوب يا بي نظمي را اينگونه تعريف مي كند:
” بي نظمي وآشوب نوعي بي نظمي منظم ( orderly Disorder) يانظم در بي نظمي است .بي نظم از آن رو كه نتايج آن غير قابل پيش بيني است ومنظم بدان جهت كه از نوعي قطعيت برخوردارست .”
بي نظمي درمفهوم علمي يك مفهوم رياضي محسوب مي شود كه شايد نتوان خيلي دقيق آن‌را تعريف كرد اما مي توان آن‌را نوعي اتفاقي بودن همراه باقطعيت دانست. قطعيت آن بخاطر آن است كه بي‌نظمي دلايل دروني دارد وبه علت اختلالات خارجي رخ نمي دهد و اتفاقي‌ بودن بدليل آن‌كه رفتار بي نظمي، بي قاعده و غيرقابل پيش بيني دقيق است.

موارد استفاده از آشوب

جالب ترين نحوه برخورد با سيستمهاي آشوبي، مبارزه و حذف آنها نيست، بلکه استفاده از آنها مي باشد. موارد استفاده و روشهاي به کار گيري از سيستمهاي آشوبي از زمينه هاي مهم تحقيق و پژوهش مي باشد. برخي از موارد استفاده از رفتارهاي آشوبي به قرار زير است:

به منظور توليد اعداد تصادفي: در برخي از سيستمها نياز به زنجيره اي از اعداد تصادفي مي باشد. در اينگونه موارد از سيستمهاي آشوبي استفاده فراوان مي شود

به منظور ارسال اطلاعات بسيار محرمانه: در سيستمهاي مخابراتي پيشرفته به منظور توليد فرکانس حامل که به صورت تصادفي تغيير مي کند از سيستمهاي آشوبي استفاده مي شود. بدين صورت امکان ارسال اطلاعات بسيار محرمانه به صورتي امن فراهم مي شود.

توليد اغتشاش در جنگ هاي الکترونيکي: در اين موارد براي ايجاد سردر گمي، بي اثر کردن . ايجاد مشکل در سيستمهاي الکترونيکي دشمن از سيستمهاي آشوبي استفاده مي شود. فرکانسهاي مورد نظر توسط يک سيستم آشوبي، تقويت شده و به سمت سيستمهاي دشمن ارسال مي گردد. سيستمهاي دشمن مي تواند از قبيل رادار، هواپيما، موشک و … باشند.

کاربردهای سیستمهای آشوبگون در مخابرات

مخابرات آشوبگون زمینه تحقیقاتی نسبتاً جدیدی است که به مطالعه کاربرد سیستمهای دینامیکی آشوبگون در

مخابرات میپردازد ایده اولیه مخابرات آشوبگون در سال 1992 مطرح شد. دلیل عمده استفاده از مخابرات

آشوبگون این است که رفتارهای آشوبگون با وجود پیچیده بودن در سیستمهای دینامیکی ساده مشاهده میگردند. سیگنالهای آشوبگون نامنظم، نامتناوب، ناهمبسته، پهن باند و در دراز مدت غیر قابل پیشبینی هستند. این خصوصیات منطبق با خواص سیگنالهای کاربردی در سیستمهای مخابراتی مانند مخابرات طیف گسترده ، مخابرات چند کاربری و رمز نگاری است

ارتباط با ما در مورد شبیه سازی های سیستم های اشوبی

epcprojectorder@gmail .com

درباره ی mr ti

همچنین ببینید

تعریف IP Static برد Raspberry Pi

مقدمه: حتما تاکنون برای شما پیش آمده که بخواهید با Raspberry Pi خود ریموت بشین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سیزده =