خانه / پروژه ها / پروژه های برنامه نویسی / HDL / برنامه گذرگاه داده مانو در fpga

برنامه گذرگاه داده مانو در fpga

برنامه گذرگاه داده کامپیوتر مانو در fpga  به زبان vhdl

گذرگاه های سیستم (BUS)

هر سیستم کامپیوتر داراي سه دسته گذرگاه اساسي مي باشد كه وظيفه ارتباط بين بلوك هاي اصلي تشكيل دهنده CPU و كنترل عملكرد صحيح آنها را بر عهده دارد اين گذرگاهها عبارتند از:

گذرگاه داده ( Data BUS )، گذرگاه آدرس ( Address BUS )، گذرگاه كنترل ( Control BUS ).

گذرگاه داده ( Data Bus )

گذرگاه داده به مجموعه اي از سيم ها و مدارات كنترلي گفته مي شود كه وظيفه انتقال داده به داخل و يا خارج از ریزپردازنده را بر عهده دارند. گذرگاه داده در واقع مسير اطلاعات است كه اين اطلاعات يا از بلوك هاي حافظه یا I/O خوانده شده و يا در آنها نوشته مي شوند، لذا در واقع گذرگاه داده يك مسير دو طرفه محسوب مي شود.

در اغلب ریزپردازنده ها عرض گذرگاه داده با طول ثباتهاي داخلي ریزپردازنده يكسان است تا به راحتی بتوان در ثباتهای ریزپردازنده مقادیر مورد نظر را نوشت و يا در صورت لزوم از آنها خواند. بعنوان مثال ریزپردازنده 8086 داراي گذرگاه داده 16بيتي و ثبات های داخلي 16 بيتي است. البته استثناهائي هم وجود داشته كه طول ثبات های آنها از عرض گذرگاه داده بيشتر بوده است. بعنوان مثال هرچند ریزپردازنده 16 بيتي 8088 داراي گذر گاه داده 8 بيتي است اما ثبات هاي آن 16 بيتي در نظر گرفته شده است. هر چه عرض گذر گاه داده بيشتر باشد داده ها سریعتر جابجا مي شوند و سرعت ریزپردازنده نیز بيشتر خواهد شد. بنابر اين يكي از زمينه هايي كه همواره مورد توجه طراحان و سازندگان ریزپردازنده ها بوده افزايش پهناي خطوط داده می باشد. در این زمینه مقالات دیگری در تالار گفتگوی سایت میکرورایانه موجود است. بعنوان مثال شركت اينتل پس از عرضه ریزپردازنده 8 بيتي 8085، ریزپردازنده های 16 بيتي 8086 و 80286 رابه بازار عرضه كرد و پس از آنها نيز ریزپردازنده هاي 32 بيتي 80386 و 80486 را روانه بازار نمود. امروزه ریزپردازنده ها داراي گذرگاه داده 64 بيتي هستند كه امكان انتقال همزمان 8 بايت داده را فراهم مي سازد.

جهت خرید کلیک کنید

درباره ی mr ti

همچنین ببینید

مولد پالس برای درایور استپر موتور

مولد پالس استپر موتور معرفی شده در این پروژه یک راه حل آسان برای کنترل درایور استپر موتور می باشد. این مولد پالس ، ابزار بسیار مهمی است و به کمک آن می توان استپر موتورها را به صورت مستقل راه اندازی کرد.

یک دیدگاه

  1. خیلی عالیه، بازم چیزای ارزون مثل این بذارین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =