خانه / پروژه ها / پروژه چراغ راهنمایی رانندگی AVR

پروژه چراغ راهنمایی رانندگی AVR


در این پروژه با استفاده از یک میکروکنترلر AVR و تعدادی سون سگمنت ، یک چراغ راهنمایی رانندگی ۲ زمانه طراحی شده است که هر یک از چراغ ها دارای تایمر شمارش معکوس هستند.

زمانبندی چراغ در کد برنامه قابل تنظیم است .

// Green Light Time for TL1 AND TL2

int tl1=2;
int tl2=6;
int yellow=1;
tl1 زمان سبز بودن چراغ شماره یک و tl2 زمان سبز بودن چراغ شماره ۲ را نمایش می دهد. yellow مدت زمان چراغ زرد را مشخص می کند.

روندکار برنامه

در این پروژه در ابتدای راه اندازی چراغ ۱ به حالت سبز در می آید. سپس شمارش زمان آغاز می شود با رسیدن به زمان tl1 چراغ زرد روشن می شود ، پس از گذشتن مدت زمان yellow چراغ ۱ به حالت قرمز و چراغ ۲ به حالت سبز در می آید و شمارش برای چراغ ۲ آغاز می شود. چراغ ۲ نیز همانند چراغ اول با رسیدن به زمان tl2 زرد و پس از طی شدن مدت زمان yellow به حالت قرمز رفته و چراغ ۱ سبز می شود. این چرخه همچنان ادامه می یابد. شمارشگر های معکوس نیز در مدت زمانی که هر یک از چراغ ها سبز یا قرمز است ، مدت زمان باقی مانده از آن مرجله را نمایش می دهند ، به عنوان مثال در حالی که چراغ ۱ سبز است و چراغ ۲ قرمز است ، سون سگمنت سبز رنگ چراغ ۱ مدت زمان باقی مانده چراغ سبز و سون سگمنت قرمز چراغ ۲ مدت زمان باقی مانده از چراغ قرمز را به رانندگان نمایش می دهد. برای جلوگیری از ورود همزمان وسایل نقلیه به داخل چهار راه مدت زمان چراغ زرد برای شمارش مدت زمان باقی مانده چراغ سبز لحاظ نمی شود اما برای نماییش زمان باقی مانده از چراغ قرمز لحاظ می شود.

برای شمارش زمان از timercounter1 میکروکنترلر Atmega32 استفده شده است که هر ثانیه یکبار وقفه ایجاد می نماید و مقدار زمان را افزایش می دهد.

می توانید با اضافه کردن چند کلید یک پنل کنترل برای این چراغ در نظر بگیرید تا افسر بتواند مقدار سبز بودن چراغ ها را تغییر دهد. برای ۳ یا ۴ زمانه کردن چراغ باید تغییراتی در کد ایجاد نمایید و برای روشن کردن سون سگمنت ها باید از شیوه رفرش کردن یا ساخت دیکودر استفاده نمایید تا تعداد پین کمتری از میکرو اشغال شود

دریافت کد برنامه در محیط Codevision
دریافت فایل شبه سازی برنامه در محیط Proteus
پسورد فایل ها: epc-project.ir

درباره ی electrical engineer

همچنین ببینید

برد رله 4 کاناله

مقدمه: برد رله ی 4 کاناله یک روش ساده و راحت برای اتصال رله به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =